TDK-Lambda Americas, Inc. CSS150-36
CSS150-36 picture photo
Mfg. Part Number
CSS150-36
Manufacturer
Product Category
AC DC Converters
Brief Description
AC/DC CONVERTER 36V 100W
Datasheet Download
CSS150-36.pdf
Availability of CSS150-36
QUANTITY
CSS150-36 Order Process
Ship out your order
Specifications of CSS150-36
Internal Part NumberEIS-CSS150-36
ConditionNew & Unused, Original Sealed
3D ModelCSS150.stp
Standard Package1
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyAC DC Converters
SeriesCSS150
TypeOpen Frame
Number of Outputs1
Voltage - Input90 ~ 264 VAC
Voltage - Output 136V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Voltage - Output 4-
Current - Output (Max)2.8A
Power (Watts)100W (150W Forced Air)
ApplicationsMedical
Voltage - Isolation4kV (4000V)
Efficiency89%
Operating Temperature0°C ~ 70°C (With Derating)
FeaturesDC Input Capable, Remote On/Off, Universal Input
Mounting TypeChassis Mount
Size / Dimension5.00" L x 3.00" W x 1.30" H (127.0mm x 76.2mm x 33.0mm)
Minimum Load RequiredNo
ApprovalsCE
Power (Watts) - Max100W (150W Forced Air)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CSS150-36
Related LinksCSS1, CSS150-36 Datasheet, TDK-Lambda Americas, Inc. Distributor
CSS150-36 Details Description
Related parts for CSS150-36
IC BUFF DVR TRI-ST 16BIT 48TSSOP datasheet.pdf
RECEIVER REMOT CTRL SIDE 36.7KHZ datasheet.pdf
SENSOR 750PSI M10-1.25 6H 4.5V datasheet.pdf
DEVELOPMENT KIT FOR DNT900 MOD datasheet.pdf
TVS DIODE 21.8VWM 39.1VC 1.5KE datasheet.pdf
MINI CT SGL RELAY 2P BLUE datasheet.pdf
TVS DIODE 24VWM 38.9VC SMD datasheet.pdf
CAP ALUM 4700UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf