Panasonic Electronic Components MA27V1800L
MA27V1800L picture photo
Mfg. Part Number
MA27V1800L
Manufacturer
Product Category
Variable Capacitance Diodes (Varicaps, Varactors)
Brief Description
DIODE VARIABLE CAP 6V SSSMINI-2P
Datasheet Download
MA27V1800L.pdf
Availability of MA27V1800L
QUANTITY
MA27V1800L Order Process
Ship out your order
Specifications of MA27V1800L
Internal Part NumberEIS-MA27V1800L
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyVariable Capacitance Diodes (Varicaps, Varactors)
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance @ Vr, F1.41pF @ 3V, 1MHz
Capacitance Ratio2.21
Capacitance Ratio ConditionC1/C3
Voltage - Peak Reverse (Max)6V
Diode TypeSingle
Q @ Vr, F-
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2-SMD, Flat Lead
Supplier Device PackageSSSMini2-F1
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MA27V1800L
Related LinksMA27V, MA27V1800L Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
MA27V1800L Details Description
Related parts for MA27V1800L
OPTOISO 3.75KV PUSH PULL 8DIP datasheet.pdf
RES SMD 102K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 31.6 OHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .156 DIP SLD datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 18POS R/A 3.5MM datasheet.pdf
SENSOR 75PSI 1/8-27NPT .5-4.5V datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 0.4A 32V datasheet.pdf
CABLE CAT5E 8COND 26AWG 328.1' datasheet.pdf
IC FPGA 267 I/O 484FBGA datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X30MM R-TAB T766 datasheet.pdf
180UF 50V 12.5X42.5 105C RAD datasheet.pdf