Stackpole Electronics Inc. CSS2728FT25L0
CSS2728FT25L0 picture photo
Mfg. Part Number
CSS2728FT25L0
Brief Description
RES SMD 0.025 OHM 1% 3W 2728
Datasheet Download
CSS2728FT25L0.pdf
Availability of CSS2728FT25L0
QUANTITY
CSS2728FT25L0 Order Process
Ship out your order
Specifications of CSS2728FT25L0
Internal Part NumberEIS-CSS2728FT25L0
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.025
Tolerance±1%
Power (Watts)3W
CompositionMetal Foil
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Current Sense
Temperature Coefficient±15ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 225°C
Package / CaseWide 2827 (7067 Metric), 2728
Supplier Device Package2728
Size / Dimension0.264" L x 0.283" W (6.71mm x 7.19mm)
Height0.049" (1.24mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CSS2728FT25L0
Related LinksCSS272, CSS2728FT25L0 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
CSS2728FT25L0 Details Description
Related parts for CSS2728FT25L0
IDC CABLE - MSC60K/MC60M/MPK60K datasheet.pdf
CAP FILM 0.015UF 5% 100VDC RAD datasheet.pdf
IC Z8 GP MCU 16K OTP 20SSOP datasheet.pdf
FUSE BOARD MOUNT 3A 250VAC 2SMD datasheet.pdf
CONN RCPT WATERPROOF 4POS SOLDER datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
TRANS PREBIAS DUAL PNP SOT563 datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 50V 8A ITO220AC datasheet.pdf
FIXED IND 820UH 320MA 2.2 OHM datasheet.pdf
SWITCH ROTARY SP2T SLD NONSHORT datasheet.pdf
RES SMD 25.5K OHM 1% 1/8W 0603 datasheet.pdf