Stackpole Electronics Inc. CSS2728JT25L0
CSS2728JT25L0 picture photo
Mfg. Part Number
CSS2728JT25L0
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 0.025 OHM 5% 3W 2728
Datasheet Download
CSS2728JT25L0.pdf
Availability of CSS2728JT25L0
QUANTITY
CSS2728JT25L0 Order Process
Ship out your order
Specifications of CSS2728JT25L0
Internal Part NumberEIS-CSS2728JT25L0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCSS and CSSH Current Sense Resistors
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCSS
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.025
Tolerance±5%
Power (Watts)3W
CompositionMetal Foil
FeaturesAutomotive AEC-Q200, Current Sense
Temperature Coefficient±15ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 225°C
Package / CaseWide 2827 (7067 Metric), 2728
Supplier Device Package2728
Size / Dimension0.264" L x 0.283" W (6.71mm x 7.19mm)
Height0.049" (1.24mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CSS2728JT25L0
Related LinksCSS272, CSS2728JT25L0 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
CSS2728JT25L0 Details Description
Related parts for CSS2728JT25L0
IC SENSOR CONDITION UNIV 14TSSOP datasheet.pdf
OPTOISO 3.75KV OPEN COLL 8DIP GW datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .100 EYELET datasheet.pdf
CAP CER 8PF 2KV NP0 RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 301 OHM 0.1% 1/2W 2512 datasheet.pdf
SNSW 5A SLDR PLAN 79253326 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 200W datasheet.pdf
CAP CER 0.013UF 50V 5% BP 1825 datasheet.pdf
LED MT SR VERT X 0.280" 3MM 2LD datasheet.pdf
CAP ALUM 270UF 20% 420V SNAP datasheet.pdf