TDK-Lambda Americas, Inc. CSS50054/T
CSS50054/T picture photo
Mfg. Part Number
CSS50054/T
Manufacturer
Product Category
AC DC Converters
Brief Description
AC/DC CONVERTER 54V 500W
Datasheet Download
CSS50054/T.pdf
Availability of CSS50054/T
QUANTITY
CSS50054/T Order Process
Ship out your order
Specifications of CSS50054/T
Internal Part NumberEIS-CSS50054/T
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
3D ModelCSS500.stp
Standard Package1
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyAC DC Converters
SeriesCSS500
TypeOpen Frame
Number of Outputs1
Voltage - Input90 ~ 264 VAC
Voltage - Output 154V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Voltage - Output 4-
Current - Output (Max)6.67A
Power (Watts)360W (500W Forced Air)
ApplicationsMedical
Voltage - Isolation4kV (4000V)
Efficiency87%
Operating Temperature0°C ~ 70°C (With Derating)
FeaturesAdjustable Output, Load Sharing, Remote Sense, Standby Output, Universal Input
Mounting TypeChassis Mount
Size / Dimension9.00" L x 4.70" W x 1.63" H (228.6mm x 119.4mm x 41.4mm)
Minimum Load RequiredNo
ApprovalsCE
Power (Watts) - Max360W (500W Forced Air)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CSS50054/T
Related LinksCSS50, CSS50054/T Datasheet, TDK-Lambda Americas, Inc. Distributor
CSS50054/T Details Description
Related parts for CSS50054/T
IC VREF SERIES 4.096V 8MSOP datasheet.pdf
RES SMD 4.3K OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 51.1K OHM 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC REG LDO 2.6V 0.5A SOT23-5 datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 50 Position Panel Mount Crimp datasheet.pdf
RES 26.7K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
RES 100 OHM 0.6W 1% RADIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 6 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
IC SDRAM 512MB 143MHZ 54TSOP datasheet.pdf