Amphenol Aerospace Operations D38999/26FE26JA
D38999/26FE26JA picture photo
Mfg. Part Number
D38999/26FE26JA
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 26POS STRAIGHT W/SCKT
Datasheet Download
D38999/26FE26JA.pdf
Availability of D38999/26FE26JA
QUANTITY
D38999/26FE26JA Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/26FE26JA
Internal Part NumberEIS-D38999/26FE26JA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 TV, Series III
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions26
Shell Size - Insert17-26
Shell Size, MILE
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationA
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/26FE26JA
Related LinksD38999/, D38999/26FE26JA Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
D38999/26FE26JA Details Description
Related parts for D38999/26FE26JA
RES SMD 6.8K OHM 0.1% 1/4W 1210 datasheet.pdf
IC DATA ACQ SYSTEM 12BIT 8-DIP datasheet.pdf
IC REG LDO NEG ADJ 0.5A 5DDPAK datasheet.pdf
RES SMD 332 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
HEATSHRINK DUAL WALL 24MM X 4' datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 150W datasheet.pdf
RES 100K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 16.9K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
TOOL KIT datasheet.pdf
HEAT SHRINK TUBE 3/64 GRN 25X4' datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 20 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf