TDK-Lambda Americas, Inc. CSS50054/T
CSS50054/T picture photo
Mfg. Part Number
CSS50054/T
Manufacturer
Product Category
AC DC Converters
Brief Description
AC/DC CONVERTER 54V 500W
Datasheet Download
CSS50054/T.pdf
Availability of CSS50054/T
QUANTITY
CSS50054/T Order Process
Ship out your order
Specifications of CSS50054/T
Internal Part NumberEIS-CSS50054/T
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
3D ModelCSS500.stp
Standard Package1
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyAC DC Converters
SeriesCSS500
TypeOpen Frame
Number of Outputs1
Voltage - Input90 ~ 264 VAC
Voltage - Output 154V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Voltage - Output 4-
Current - Output (Max)6.67A
Power (Watts)360W (500W Forced Air)
ApplicationsMedical
Voltage - Isolation4kV (4000V)
Efficiency87%
Operating Temperature0°C ~ 70°C (With Derating)
FeaturesAdjustable Output, Load Sharing, Remote Sense, Standby Output, Universal Input
Mounting TypeChassis Mount
Size / Dimension9.00" L x 4.70" W x 1.63" H (228.6mm x 119.4mm x 41.4mm)
Minimum Load RequiredNo
ApprovalsCE
Power (Watts) - Max360W (500W Forced Air)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CSS50054/T
Related LinksCSS50, CSS50054/T Datasheet, TDK-Lambda Americas, Inc. Distributor
CSS50054/T Details Description
Related parts for CSS50054/T
RES SMD 390 OHM 5% 1/20W 0201 datasheet.pdf
RECTIFIER BRIDGE 600V 25A D-63 datasheet.pdf
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 6V 15W datasheet.pdf
VARISTOR 184V 10KA DISC 20MM datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 14KB FLASH 28QFN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS .100 EYELET datasheet.pdf
RES SMD 37.4 OHM 1% 1/16W 0603 datasheet.pdf
OSC XO 50.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
LM 3.5/90/23 BK datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 3POS R/A 5.08MM datasheet.pdf
DIODE ZENER 91V 50W DO5 datasheet.pdf