Murata Electronics North America CSTCR4M19G53-R0
CSTCR4M19G53-R0 picture photo
Mfg. Part Number
CSTCR4M19G53-R0
Manufacturer
Product Category
Resonators
Brief Description
CER RESONATOR 4.19MHZ SMD
Datasheet Download
CSTCR4M19G53-R0.pdf
Availability of CSTCR4M19G53-R0
QUANTITY
CSTCR4M19G53-R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of CSTCR4M19G53-R0
Internal Part NumberEIS-CSTCR4M19G53-R0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Crystals and Oscillators
FamilyResonators
SeriesCERALOCK® CSTCR
PackagingTape & Reel (TR)
Frequency4.19MHz
TypeCeramic
FeaturesBuilt in Capacitor
Frequency Stability±0.2%
Frequency Tolerance±0.5%
Impedance60 Ohm
Capacitance15pF
Operating Temperature-20°C ~ 80°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case3-SMD, Non-Standard
Size / Dimension0.177" L x 0.079" W (4.50mm x 2.00mm)
Height0.047" (1.20mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CSTCR4M19G53-R0
Related LinksCSTCR4M, CSTCR4M19G53-R0 Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
CSTCR4M19G53-R0 Details Description
Related parts for CSTCR4M19G53-R0
BLADE HEX SOCKET 11MM 5.51" datasheet.pdf
CONN HEADER 12POS .100" DUAL TIN datasheet.pdf
RES SMD 3.16KOHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 38POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
RES SMD 110K OHM 0.1% 0.4W 2010 datasheet.pdf
IC OPAMP GP 5.9MHZ 16SOIC datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
CONTROL LOGIC CPU 4K I/O datasheet.pdf
RES 12.1 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
XCEDE HD 2W RGHT 4PVH 8C WK datasheet.pdf