| Internal Part Number | EIS-CSTCR7M37G53-R0 | |
| Standard Package | 3,000 | |
| Category | Crystals and Oscillators | |
| Family | Resonators | |
| Series | CERALOCK® CSTCR | |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | |
| Frequency | 7.37MHz | |
| Type | Ceramic | |
| Features | Built in Capacitor | |
| Frequency Stability | ±0.2% | |
| Frequency Tolerance | ±0.5% | |
| Impedance | - | |
| Capacitance | 15pF | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | 3-SMD, Non-Standard | |
| Size / Dimension | 0.177" L x 0.079" W (4.50mm x 2.00mm) | |
| Height | 0.047" (1.20mm) | |