Citizen Finedevice CSX-750FCC49152000T
CSX-750FCC49152000T picture photo
Mfg. Part Number
CSX-750FCC49152000T
Manufacturer
Product Category
Oscillators
Brief Description
OSC XO 49.152MHZ CMOS TTL SMD
Datasheet Download
CSX-750FCC49152000T.pdf
Availability of CSX-750FCC49152000T
QUANTITY
CSX-750FCC49152000T Order Process
Ship out your order
Specifications of CSX-750FCC49152000T
Internal Part NumberEIS-CSX-750FCC49152000T
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
SeriesCSX-750F
PackagingTape & Reel (TR)
TypeXO (Standard)
Frequency49.152MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputCMOS, TTL
Voltage - Supply5V
Frequency Stability±100ppm
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Current - Supply (Max)45mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.276" L x 0.197" W (7.00mm x 5.00mm)
Height0.063" (1.60mm)
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Current - Supply (Disable) (Max)20mA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CSX-750FCC49152000T
Related LinksCSX-750FC, CSX-750FCC49152000T Datasheet, Citizen Finedevice Distributor
CSX-750FCC49152000T Details Description
Related parts for CSX-750FCC49152000T
SWITCH ROCKER SPST-NC 13A 125V datasheet.pdf
CARDEDGE LO PRO 24POS .156 GRN datasheet.pdf
CONN HEADER 22POS 2MM R/A SOLDER datasheet.pdf
IC SRAM 4MBIT 15NS 44TSOP datasheet.pdf
IC BUCK SYNC ADJ 3A TO-PMOD-7 datasheet.pdf
FUSE CERAMIC 5A 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 25W datasheet.pdf
CONN RCPT 56POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
SGE1510-2-0350A-4500C datasheet.pdf
IC OPAMP GP 4MHZ RRO 8LFCSP datasheet.pdf
M801 35C 35#20HD PIN RECP THRD datasheet.pdf
Low-Cost 270 MHz Differential Receiver Amplifiers IC datasheet.pdf