Citizen Finedevice CSX-750FCC50000000T
CSX-750FCC50000000T picture photo
Mfg. Part Number
CSX-750FCC50000000T
Brief Description
OSC XO 50.000MHZ CMOS TTL SMD
Datasheet Download
CSX-750FCC50000000T.pdf
Availability of CSX-750FCC50000000T
QUANTITY
CSX-750FCC50000000T Order Process
Ship out your order
Specifications of CSX-750FCC50000000T
Internal Part NumberEIS-CSX-750FCC50000000T
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
FamilyOscillators
SeriesCSX-750F
PackagingTape & Reel (TR)
TypeXO (Standard)
Frequency50MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputCMOS, TTL
Voltage - Supply5V
Frequency Stability±100ppm
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Current - Supply (Max)45mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.276" L x 0.197" W (7.00mm x 5.00mm)
Height0.063" (1.60mm)
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Current - Supply (Disable) (Max)20mA
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CSX-750FCC50000000T
Related LinksCSX-750FC, CSX-750FCC50000000T Datasheet, Citizen Finedevice Distributor
CSX-750FCC50000000T Details Description
Related parts for CSX-750FCC50000000T
CONN HEADER 37PS .100 SGL R/A AU datasheet.pdf
RES SMD 30M OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 200W datasheet.pdf
RES 31.6 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 31.6K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
TOOL DIE SET CHS .178/.231" datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 3 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf