Omron Automation & Safety Z-15GQ2155-MR 1M
Z-15GQ2155-MR 1M picture photo
Mfg. Part Number
Z-15GQ2155-MR 1M
Manufacturer
Product Category
Snap Action, Limit Switches
Brief Description
SWITCH SPDT 15A CROSS ROLL PLNGR
Datasheet Download
Z-15GQ2155-MR 1M.pdf
Availability of Z-15GQ2155-MR 1M
QUANTITY
Z-15GQ2155-MR 1M Order Process
Ship out your order
Specifications of Z-15GQ2155-MR 1M
Internal Part NumberEIS-Z-15GQ2155-MR 1M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Switches
FamilySnap Action, Limit Switches
SeriesZ
PackagingBulk
CircuitSPDT
Switch FunctionOn-Mom
Current Rating15A (AC), 6A (DC)
Voltage Rating - AC125V
Voltage Rating - DC30V
Actuator TypeCross Roller Plunger
Mounting TypePanel Mount
Termination StyleCable Leads
Ingress ProtectionIP62
FeaturesCable Length 1m
Operating Force, Torque540gf
Release Force114gf
Pretravel0.071" (1.8mm)
Differential Travel0.002" (0.05mm)
Overtravel0.141" (3.6mm)
Operating Position1.313" (33.4mm)
Mechanical Life10,000,000 Cycles
Electrical Life500,000 Cycles
Operating Temperature-15°C ~ 80°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Z-15GQ2155-MR 1M
Related LinksZ-15GQ21, Z-15GQ2155-MR 1M Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
Z-15GQ2155-MR 1M Details Description
Related parts for Z-15GQ2155-MR 1M
SWITCH ROCKER SPST 16A 125V datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 0.8A 8SOIC datasheet.pdf
CARDEDGE 30POS DL .156 GREEN PCB datasheet.pdf
IC DRVR/RCVR MULTCH RS232 16SOIC datasheet.pdf
IC BUS TRANSCVR 4BIT N-INV 14DIP datasheet.pdf
VARISTOR 738V 10KA DISC 20MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 100W datasheet.pdf
RJ45 NO SHIELD LED 8 PORT datasheet.pdf
FIXED IND 2.2NH 300MA 100 MOHM datasheet.pdf