Vishay/BCcomponents CT-94X-205
CT-94X-205 picture photo
Mfg. Part Number
CT-94X-205
Manufacturer
Product Category
Trimmer Potentiometers
Brief Description
TRIMMER 2M OHM 0.5W TH
Datasheet Download
CT-94X-205.pdf
Availability of CT-94X-205
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
CT-94X-205 Order Process
Ship out your order
Specifications of CT-94X-205
Internal Part NumberEIS-CT-94X-205
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyTrimmer Potentiometers
SeriesCT94
PackagingBulk
Resistance (Ohms)2M
Power (Watts)0.5W, 1/2W
Tolerance±10%
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Number of Turns18
Adjustment TypeSide Adjustment
Resistive MaterialCermet
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
Size / DimensionRectangular - 0.378" x 0.189" Face x 0.378" H (9.60mm x 4.80mm x 9.60mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CT-94X-205
Related LinksCT-94, CT-94X-205 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
CT-94X-205 Details Description
Related parts for CT-94X-205
RES SMD 7.41K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
SENSOR 1000PSI 3/8-24 UNF 4.5V datasheet.pdf
RES SMD 5.62 OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
TRANS NPN 10V 0.05A SMINI-3P datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS PANEL MNT W/PINS datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 3PDT 5A 120V datasheet.pdf
IC FPGA 920 I/O 1932FBGA datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .156" datasheet.pdf
GDT 800V 12% datasheet.pdf