Vishay/BCcomponents CT-94Z-101
CT-94Z-101 picture photo
Mfg. Part Number
CT-94Z-101
Manufacturer
Product Category
Trimmer Potentiometers
Brief Description
TRIMMER 100 OHM 0.5W TH
Datasheet Download
CT-94Z-101.pdf
Availability of CT-94Z-101
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
CT-94Z-101 Order Process
Ship out your order
Specifications of CT-94Z-101
Internal Part NumberEIS-CT-94Z-101
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyTrimmer Potentiometers
SeriesCT94
PackagingBulk
Resistance (Ohms)100
Power (Watts)0.5W, 1/2W
Tolerance±10%
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Number of Turns18
Adjustment TypeSide Adjustment
Resistive MaterialCermet
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
Size / DimensionRectangular - 0.378" x 0.189" Face x 0.378" H (9.60mm x 4.80mm x 9.60mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CT-94Z-101
Related LinksCT-94, CT-94Z-101 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
CT-94Z-101 Details Description
Related parts for CT-94Z-101
IC FILTER SW-CAP ACTIVE 24-DIP datasheet.pdf
FUSE BOARD MOUNT 80MA 250VAC RAD datasheet.pdf
IC OPAMP GP 6.4MHZ 14CDIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .156 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
SENS FIBER BREAK RESIST 1.5MM datasheet.pdf
RES SMD 27K OHM 0.1% 1/2W MELF datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 48V 60W datasheet.pdf