Vicor Corporation V375B48H300BL2
V375B48H300BL2 picture photo
Mfg. Part Number
V375B48H300BL2
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 48V 300W
Datasheet Download
V375B48H300BL2.pdf
Availability of V375B48H300BL2
QUANTITY
V375B48H300BL2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V375B48H300BL2
Internal Part NumberEIS-V375B48H300BL2
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesMaxi/Mini/Micro Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesMINI
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)250V
Voltage - Input (Max)425V
Voltage - Output 148V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)6.25A
Power (Watts) - Manufacture Series300W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOVP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case9-DIP Module
Size / Dimension2.28" L x 2.20" W x 0.62" H (57.9mm x 55.9mm x 15.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency89%
Power (Watts) - Max300W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V375B48H300BL2
Related LinksV375B48, V375B48H300BL2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V375B48H300BL2 Details Description
Related parts for V375B48H300BL2
RES SMD 93.1K OHM 0.1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
KELVIN CLIP CABLE ASS W/BAN PLUG datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
SHIELDED HEADER datasheet.pdf
RES 5.49K OHM 1/20W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 0.033UF 5% 400VDC RAD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 150W datasheet.pdf
LED INDICATOR 14MM W/BEZEL datasheet.pdf
IC CPLD 128MC 15NS 100TQFP datasheet.pdf
RES SMD 1.43K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf