Vishay/BCcomponents CT-94Z-201
CT-94Z-201 picture photo
Mfg. Part Number
CT-94Z-201
Manufacturer
Product Category
Trimmer Potentiometers
Brief Description
TRIMMER 200 OHM 0.5W TH
Datasheet Download
CT-94Z-201.pdf
Availability of CT-94Z-201
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
CT-94Z-201 Order Process
Ship out your order
Specifications of CT-94Z-201
Internal Part NumberEIS-CT-94Z-201
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyTrimmer Potentiometers
SeriesCT94
PackagingBulk
Resistance (Ohms)200
Power (Watts)0.5W, 1/2W
Tolerance±10%
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Number of Turns18
Adjustment TypeSide Adjustment
Resistive MaterialCermet
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
Size / DimensionRectangular - 0.378" x 0.189" Face x 0.378" H (9.60mm x 4.80mm x 9.60mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CT-94Z-201
Related LinksCT-94, CT-94Z-201 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
CT-94Z-201 Details Description
Related parts for CT-94Z-201
CONN HEADER .100 SNGL STR 11POS datasheet.pdf
BOARD EVALUATION SCANSTA112 datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 18-36VIN 15VOUT datasheet.pdf
RES 6.65K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Socket 54 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN EDGECARD 122POS .100" datasheet.pdf
RJ45 NO SHIELD LED 2 PORT datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 32KB FLASH 48LQFP datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 1.8V SMD datasheet.pdf