B&K Precision CT2060-50-6
CT2060-50-6 picture photo
Mfg. Part Number
CT2060-50-6
Brief Description
LEAD 4MM P-P PVC .75 50CM BLUE
Datasheet Download
CT2060-50-6.pdf
Availability of CT2060-50-6
QUANTITY
CT2060-50-6 Order Process
Ship out your order
Specifications of CT2060-50-6
Internal Part NumberEIS-CT2060-50-6
2nd ConnectorBanana Plug, Single
Cable Length19.7" (500.00mm)
Contents1 Lead, Blue
Material - InsulationPoly-Vinyl Chloride (PVC)
Stacking MethodNon Stackable
Wire Gauge18 AWG
Voltage - Rated33VAC, 70VDC
Current Rating12A
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CT2060-50-6
Related LinksCT206, CT2060-50-6 Datasheet, B&K Precision Distributor
CT2060-50-6 Details Description
Related parts for CT2060-50-6
Z8 16K OTP 16 MHZ 44-PQFP datasheet.pdf
RES SMD 681K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 125V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RES SMD 6.04K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
SENSOR 1000PSI 7/16-20-2B 4.5V datasheet.pdf
RES SMD 97.6 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
Connector Receptacle, Pass Through 30 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 150W datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 28VIN 40VOUT 50W datasheet.pdf
Connector Socket 13 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount, Right Angle datasheet.pdf
FIXED IND 82UH 1.1A 1.066 OHM datasheet.pdf