Yageo RT1206CRE07107KL
RT1206CRE07107KL picture photo
Mfg. Part Number
RT1206CRE07107KL
Brief Description
RES SMD 107K OHM 0.25% 1/4W 1206
Datasheet Download
RT1206CRE07107KL.pdf
Availability of RT1206CRE07107KL
QUANTITY
RT1206CRE07107KL Order Process
Ship out your order
Specifications of RT1206CRE07107KL
Internal Part NumberEIS-RT1206CRE07107KL
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)107k
Tolerance±0.25%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.122" L x 0.063" W (3.10mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT1206CRE07107KL
Related LinksRT1206CR, RT1206CRE07107KL Datasheet, Yageo Distributor
RT1206CRE07107KL Details Description
Related parts for RT1206CRE07107KL
CAP ALUM 47UF 20% 63V AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 32POS WALL MT SCKT datasheet.pdf
Connector Receptacle 60 Position 0.050" (1.27mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 15VIN 12VOUT datasheet.pdf
EVAL MODULE FOR UCD90120 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 50W datasheet.pdf
TRANS SOT223 datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X60.96X11.43MM T766 datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER 8A datasheet.pdf
GELWRAP-50/20-350(B12) datasheet.pdf
Precision Low-voltage Amplifier; DC to 2 kHz IC datasheet.pdf