Copal Electronics CT20EX205
CT20EX205 picture photo
Mfg. Part Number
CT20EX205
Brief Description
TRIMMER 2M OHM 0.5W TH
Datasheet Download
CT20EX205.pdf
Availability of CT20EX205
QUANTITY
CT20EX205 Order Process
Ship out your order
Specifications of CT20EX205
Internal Part NumberEIS-CT20EX205
ConditionNew & Unused, Original Sealed
3D ModelCT20EX205
Standard Package100
PackagingBulk
Resistance (Ohms)2M
Power (Watts)0.5W, 1/2W
Tolerance±10%
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Termination StylePC Pin
Size / DimensionRectangular - 0.252" x 0.197" Face x 0.748" L (6.40mm x 5.00mm x 19.00mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CT20EX205
Related LinksCT20, CT20EX205 Datasheet, Copal Electronics Distributor
CT20EX205 Details Description
Related parts for CT20EX205
CAP TANT 220UF 16V 10% 2917 datasheet.pdf
CONN FC ATTENUATOR 20DB 10MW datasheet.pdf
FUSE AUTOMOTIVE 30A 32VAC/VDC datasheet.pdf
RES SMD 1.91K OHM 1% 3/4W 1210 datasheet.pdf
IPD M12 NONSHLD 3W SPST 2M datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 32POS GOLD datasheet.pdf
RES 0.82 OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X10MM L-TAB T412 datasheet.pdf
RES SMD 12.7K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf