Copal Electronics CT20EX502
CT20EX502 picture photo
Mfg. Part Number
CT20EX502
Manufacturer
Product Category
Trimmer Potentiometers
Brief Description
TRIMMER 5K OHM 0.5W TH
Datasheet Download
CT20EX502.pdf
Availability of CT20EX502
QUANTITY
CT20EX502 Order Process
Ship out your order
Specifications of CT20EX502
Internal Part NumberEIS-CT20EX502
ConditionNew & Unused, Original Sealed
3D ModelCT20EX502
Standard Package100
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyTrimmer Potentiometers
SeriesCT20
PackagingBulk
Resistance (Ohms)5k
Power (Watts)0.5W, 1/2W
Tolerance±10%
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Number of Turns15
Adjustment TypeSide Adjustment
Resistive MaterialCermet
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
Size / DimensionRectangular - 0.252" x 0.197" Face x 0.748" L (6.40mm x 5.00mm x 19.00mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CT20EX502
Related LinksCT20, CT20EX502 Datasheet, Copal Electronics Distributor
CT20EX502 Details Description
Related parts for CT20EX502
RELAY SAFETY DPDT 6A 18V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 132PS R/A .050 SLD datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 1KB FLASH 16QFN datasheet.pdf
CAP CER 47UF 10V X7R 1210 datasheet.pdf
WATERTIGHT PNL ADPT CONTRL LOGIC datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 6POS R/A 5MM datasheet.pdf
DUST CAP FOR SW20 RECEPTACLES datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 33W datasheet.pdf