B&K Precision CT2131-10-5
CT2131-10-5 picture photo
Mfg. Part Number
CT2131-10-5
Brief Description
LD 4MM STK P-P SILIC .75 10CM GN
Datasheet Download
CT2131-10-5.pdf
Availability of CT2131-10-5
QUANTITY
CT2131-10-5 Order Process
Ship out your order
Specifications of CT2131-10-5
Internal Part NumberEIS-CT2131-10-5
Cable Length4.0" (101.60mm)
Contents1 Lead, Green
Material - InsulationSilicone
Stacking MethodFront Stacking (Both Connectors)
Wire Gauge18 AWG
Voltage - Rated33VAC, 70VDC
Current Rating12A
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CT2131-10-5
Related LinksCT213, CT2131-10-5 Datasheet, B&K Precision Distributor
CT2131-10-5 Details Description
Related parts for CT2131-10-5
PANEL MOUNT PIN PLUNGER LONG datasheet.pdf
SENSOR 200PSI 7/16-20-2B 4-20MA datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 20V 20% 2910 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 25W datasheet.pdf
RES 0.511 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 2.8K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 2.49M OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
MODULAR DBL DOOR ENCL datasheet.pdf
CONN RCPT 9POS JAM NUT SCKT datasheet.pdf