B&K Precision CT2190-50-0
CT2190-50-0 picture photo
Mfg. Part Number
CT2190-50-0
Manufacturer
Product Category
Test Leads - Banana, Meter Interface
Brief Description
LEAD 4MM BANANA SHTH RAPRAP SILI
Datasheet Download
CT2190-50-0.pdf
Availability of CT2190-50-0
QUANTITY
CT2190-50-0 Order Process
Ship out your order
Specifications of CT2190-50-0
Internal Part NumberEIS-CT2190-50-0
Category Test and Measurement
FamilyTest Leads - Banana, Meter Interface
SeriesCal Test
TypePatch Cord
ConfigurationBanana to Banana
1st ConnectorBanana Plug, Single, Sheathed, Right Angle
2nd ConnectorBanana Plug, Single, Sheathed, Right Angle
Cable Length19.7" (500.00mm)
Contents1 Lead, Black
Material - InsulationSilicone
Stacking MethodNon Stackable
Wire Gauge18 AWG
Voltage - Rated600V, 1000V
Current Rating12A
RatingsCAT III 1000V, CAT IV 600V
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CT2190-50-0
Related LinksCT219, CT2190-50-0 Datasheet, B&K Precision Distributor
CT2190-50-0 Details Description
Related parts for CT2190-50-0
IC ADC 12BIT 1.5MSPS 28-SOIC datasheet.pdf
CARDEDGE 62POS DUAL .100 GREEN datasheet.pdf
IC REG CTRLR BST FLYBK 16-SOIC datasheet.pdf
TVS DIODE 28VWM 45.4VC SMB datasheet.pdf
RES 1 OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 1UF 20% 350V RADIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 23 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 50W datasheet.pdf
RES 9.09 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CABLE 4COND 18AWG SHLD 500' datasheet.pdf
RES SMD 4.75K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf