B&K Precision CT2406-100-9
CT2406-100-9 picture photo
Mfg. Part Number
CT2406-100-9
Manufacturer
Product Category
Test Leads - Jumper, Specialty
Brief Description
MINIFLEX CLIP EACH END SILIC 0.4
Datasheet Download
CT2406-100-9.pdf
Availability of CT2406-100-9
QUANTITY
CT2406-100-9 Order Process
Ship out your order
Specifications of CT2406-100-9
Internal Part NumberEIS-CT2406-100-9
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5
Category Test and Measurement
FamilyTest Leads - Jumper, Specialty
SeriesCal Test
ConfigurationGrabber, Hook to Grabber, Hook
1st ConnectorMini Hook
2nd ConnectorMini Hook
Cable Length39.4" (1000.00mm)
Contents1 Lead, White
Material - InsulationSilicone
Wire Gauge21 AWG
Voltage - Rated33VAC, 70VDC
Current Rating1A
Temperature Range-4 ~ 176°F (-20 ~ 80°C)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CT2406-100-9
Related LinksCT2406, CT2406-100-9 Datasheet, B&K Precision Distributor
CT2406-100-9 Details Description
Related parts for CT2406-100-9
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 50W datasheet.pdf
CONN RCPT 11POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
RES CHAS MNT 35.7 OHM 1% 20W datasheet.pdf
CAP TANT 0.39UF 10% 100V AXIAL datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER 6-USP datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 5V 60W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .156" datasheet.pdf
BRACKET SYSTEM datasheet.pdf
OCEAN SIDE FEED APPLICATOR datasheet.pdf
RES SMD 59 OHM 1% 1W 1218 datasheet.pdf
CAP FILM 470 PF 2.5% 100VDC AXIA datasheet.pdf