B&K Precision CT2551-50-1
CT2551-50-1 picture photo
Mfg. Part Number
CT2551-50-1
Manufacturer
Product Category
Test Leads - Banana, Meter Interface
Brief Description
MINIFLEX CLIP TO 4MM J SILIC 0.4
Datasheet Download
CT2551-50-1.pdf
Availability of CT2551-50-1
QUANTITY
CT2551-50-1 Order Process
Ship out your order
Specifications of CT2551-50-1
Internal Part NumberEIS-CT2551-50-1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5
Category Test and Measurement
FamilyTest Leads - Banana, Meter Interface
SeriesCal Test
TypePatch Cord
ConfigurationBanana to Grabber, Hook
1st ConnectorBanana Socket (Jack), Single, Sheathed
2nd ConnectorMini Hook
Cable Length19.7" (500.00mm)
Contents1 Lead, Brown
Material - InsulationSilicone
Stacking MethodNon Stackable
Wire Gauge21 AWG
Voltage - Rated33VAC, 70VDC
Current Rating1A
Ratings-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CT2551-50-1
Related LinksCT255, CT2551-50-1 Datasheet, B&K Precision Distributor
CT2551-50-1 Details Description
Related parts for CT2551-50-1
RES SMD 63.4K OHM 0.1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
Connector Header 40 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
CONN LOCKING CLIP 18-22AWG 15AU datasheet.pdf
CAP ALUM 680UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 100W datasheet.pdf
RES 2.55K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 19.1K OHM 1W 1206 WIDE datasheet.pdf
500 TB PLU PLU WF HOOK/E datasheet.pdf
CRYSTAL 26.000 MHZ SERIES SMT datasheet.pdf