Copal Electronics CT6EH503
CT6EH503 picture photo
Mfg. Part Number
CT6EH503
Manufacturer
Product Category
Trimmer Potentiometers
Brief Description
TRIMMER 50K OHM 0.5W TH
Datasheet Download
CT6EH503.pdf
Availability of CT6EH503
QUANTITY
CT6EH503 Order Process
Ship out your order
Specifications of CT6EH503
Internal Part NumberEIS-CT6EH503
ConditionNew & Unused, Original Sealed
3D ModelCT6EH503
Standard Package200
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyTrimmer Potentiometers
SeriesCT6
PackagingBulk
Resistance (Ohms)50k
Power (Watts)0.5W, 1/2W
Tolerance±10%
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Number of TurnsSingle
Adjustment TypeSide Adjustment
Resistive MaterialCermet
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
Size / DimensionRectangular - 0.323" x 0.276" Face x 0.276" L (8.20mm x 7.00mm x 7.00mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CT6EH503
Related LinksCT6E, CT6EH503 Datasheet, Copal Electronics Distributor
CT6EH503 Details Description
Related parts for CT6EH503
SWITCH PUSH DPST-NC 10A 110V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .156 EXTEND datasheet.pdf
LED SLIM STICK 15LEDS WARM WHITE datasheet.pdf
IC SBC CAN/LIN HS 5V 32HTSSOP datasheet.pdf
SENSOR CURRENT XFMR 10A AC datasheet.pdf
RES 5.11K OHM 1% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
PIN-STAKED FLEX JUMPER 11POS datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 12V 400W datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 20 Circuit 0.250" (6.35mm) datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 3.3V 3W datasheet.pdf
CAP FILM 0.0022UF 10% 310VAC AXI datasheet.pdf