Copal Electronics CT6ETH502
CT6ETH502 picture photo
Mfg. Part Number
CT6ETH502
Brief Description
TRIMMER 5K OHM 0.5W TH
Datasheet Download
CT6ETH502.pdf
Availability of CT6ETH502
QUANTITY
CT6ETH502 Order Process
Ship out your order
Specifications of CT6ETH502
Internal Part NumberEIS-CT6ETH502
ConditionNew & Unused, Original Sealed
3D ModelCT6ETH502
Standard Package1,000
SeriesCT6
PackagingTape & Box (TB)
Resistance (Ohms)5k
Power (Watts)0.5W, 1/2W
Tolerance±10%
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Number of TurnsSingle
Adjustment TypeSide Adjustment
Termination StylePC Pin
Size / DimensionRectangular - 0.323" x 0.276" Face x 0.276" L (8.20mm x 7.00mm x 7.00mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CT6ETH502
Related LinksCT6E, CT6ETH502 Datasheet, Copal Electronics Distributor
CT6ETH502 Details Description
Related parts for CT6ETH502
RES SMD 680K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 60KB FLASH 64QFP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
SNSW 10.1A 3/16 RLR70507529 datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 30W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 33W datasheet.pdf
DIODE ZENER 36V 1W DO214AC datasheet.pdf
800I 3-TIER VACUUM CONTROL 230V datasheet.pdf