Vishay/BCcomponents MCS04020D5362BE100
MCS04020D5362BE100 picture photo
Mfg. Part Number
MCS04020D5362BE100
Brief Description
RES SMD 53.6KOHM 0.1% 1/16W 0402
Datasheet Download
MCS04020D5362BE100.pdf
Availability of MCS04020D5362BE100
QUANTITY
MCS04020D5362BE100 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCS04020D5362BE100
Internal Part NumberEIS-MCS04020D5362BE100
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)53.6k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.015" (0.37mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCS04020D5362BE100
Related LinksMCS04020D, MCS04020D5362BE100 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MCS04020D5362BE100 Details Description
Related parts for MCS04020D5362BE100
IC DETECTOR AC SW FAILURE 8-SOIC datasheet.pdf
.070 ECONOSEAL 2P CAP HSG datasheet.pdf
MODULE POWER DC/DC POL 6A datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 10V 20% 2824 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 40W datasheet.pdf
RES CHAS MNT 25.5 OHM 1% 5W datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 0.1A 125V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .100" datasheet.pdf
IC SDRAM 128M 143MHZ 86TSOP datasheet.pdf