Copal Electronics CT94EW501
CT94EW501 picture photo
Mfg. Part Number
CT94EW501
Brief Description
TRIMMER 500 OHM 0.5W TH
Datasheet Download
CT94EW501.pdf
Availability of CT94EW501
QUANTITY
CT94EW501 Order Process
Ship out your order
Specifications of CT94EW501
Internal Part NumberEIS-CT94EW501
ConditionNew & Unused, Original Sealed
3D ModelCT94EW501
PackagingBulk
Resistance (Ohms)500
Power (Watts)0.5W, 1/2W
Tolerance±10%
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Number of Turns18
Adjustment TypeTop Adjustment
Termination StylePC Pin
Size / DimensionSquare - 0.378" L x 0.189" W x 0.378" H (9.60mm x 4.80mm x 9.60mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CT94EW501
Related LinksCT94, CT94EW501 Datasheet, Copal Electronics Distributor
CT94EW501 Details Description
Related parts for CT94EW501
IC OP-AMP VIDEO HI-SPD SNGL 8DIP datasheet.pdf
CONN HEADER 4POS VERT .100 TIN datasheet.pdf
MOTOR SERVO AC INC KEY OS 600W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 100W datasheet.pdf
RES 312 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HOOD SIDE ENTRY SZB16 M32 datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 37 Position Through Hole Solder datasheet.pdf