Copal Electronics CT94EX102
CT94EX102 picture photo
Mfg. Part Number
CT94EX102
Brief Description
TRIMMER 1K OHM 0.5W TH
Datasheet Download
CT94EX102.pdf
Availability of CT94EX102
QUANTITY
CT94EX102 Order Process
Ship out your order
Specifications of CT94EX102
Internal Part NumberEIS-CT94EX102
ConditionNew & Unused, Original Sealed
3D ModelCT94EX102
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1k
Power (Watts)0.5W, 1/2W
Tolerance±10%
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Termination StylePC Pin
Size / DimensionSquare - 0.378" L x 0.189" W x 0.378" H (9.60mm x 4.80mm x 9.60mm)