Copal Electronics CT94EX500
CT94EX500 picture photo
Mfg. Part Number
CT94EX500
Manufacturer
Product Category
Trimmer Potentiometers
Brief Description
TRIMMER 50 OHM 0.5W TH
Datasheet Download
CT94EX500.pdf
Availability of CT94EX500
QUANTITY
CT94EX500 Order Process
Ship out your order
Specifications of CT94EX500
Internal Part NumberEIS-CT94EX500
ConditionNew & Unused, Original Sealed
3D ModelCT94EX500
Standard Package200
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyTrimmer Potentiometers
SeriesCT94
PackagingBulk
Resistance (Ohms)50
Power (Watts)0.5W, 1/2W
Tolerance±10%
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Number of Turns18
Adjustment TypeSide Adjustment
Resistive MaterialCermet
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
Size / DimensionSquare - 0.378" L x 0.189" W x 0.378" H (9.60mm x 4.80mm x 9.60mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CT94EX500
Related LinksCT94, CT94EX500 Datasheet, Copal Electronics Distributor
CT94EX500 Details Description
Related parts for CT94EX500
IC BUFF/DVR HEX N-INV 14SOIC datasheet.pdf
CONN RCPT .100" 20POS TIN PCB datasheet.pdf
TVS DIODE 28.2VWM 45.7VC DO214AB datasheet.pdf
RES 953K OHM 1/2W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 91 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN PLUG 100POS R/A .050" GOL datasheet.pdf
RES 5.05K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 10 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Socket 48 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount, Right Angle datasheet.pdf
RD COAX SW 6GHZ SPDT FS 4.5V datasheet.pdf
TJ F/B 20E03-783 datasheet.pdf
CAP FILM 270 NF 5% 63VDC AXIAL datasheet.pdf