Copal Electronics CT94EZ200
CT94EZ200 picture photo
Mfg. Part Number
CT94EZ200
Manufacturer
Product Category
Trimmer Potentiometers
Brief Description
TRIMMER 20 OHM 0.5W TH
Datasheet Download
CT94EZ200.pdf
Availability of CT94EZ200
QUANTITY
CT94EZ200 Order Process
Ship out your order
Specifications of CT94EZ200
Internal Part NumberEIS-CT94EZ200
ConditionNew & Unused, Original Sealed
3D ModelCT94EZ200
Standard Package200
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyTrimmer Potentiometers
SeriesCT94
PackagingBulk
Resistance (Ohms)20
Power (Watts)0.5W, 1/2W
Tolerance±10%
Temperature Coefficient±250ppm/°C
Number of Turns18
Adjustment TypeSide Adjustment
Resistive MaterialCermet
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
Size / DimensionSquare - 0.378" L x 0.189" W x 0.378" H (9.60mm x 4.80mm x 9.60mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CT94EZ200
Related LinksCT94, CT94EZ200 Datasheet, Copal Electronics Distributor
CT94EZ200 Details Description
Related parts for CT94EZ200
CBL 31POS 0.5MM JMPR TYPE D 4" datasheet.pdf
Connector Receptacle 50 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
IC SRAM 144MBIT 450MHZ 165FBGA datasheet.pdf
RES 1.15 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
Connector Socket 54 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .125" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X10MM XCUT T412 datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X15MM XCUT T412 datasheet.pdf
RES 3.32 OHM 0.6W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
CONN VALVE PLUG 3M datasheet.pdf
RES NTWRK 18 RES 47 OHM 36LBGA datasheet.pdf