Copal Electronics CT9EW200
CT9EW200 picture photo
Mfg. Part Number
CT9EW200
Manufacturer
Product Category
Trimmer Potentiometers
Brief Description
TRIMMER 20 OHM 0.5W TH
Datasheet Download
CT9EW200.pdf
Availability of CT9EW200
QUANTITY
CT9EW200 Order Process
Ship out your order
Specifications of CT9EW200
Internal Part NumberEIS-CT9EW200
ConditionNew & Unused, Original Sealed
3D ModelCT9EW200
Standard Package100
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyTrimmer Potentiometers
SeriesCT9
PackagingBulk
Resistance (Ohms)20
Power (Watts)0.5W, 1/2W
Tolerance±10%
Temperature Coefficient±250ppm/°C
Number of Turns18
Adjustment TypeTop Adjustment
Resistive MaterialCermet
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
Size / DimensionSquare - 0.378" L x 0.217" W x 0.378" H (9.60mm x 5.50mm x 9.60mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CT9EW200
Related LinksCT9E, CT9EW200 Datasheet, Copal Electronics Distributor
CT9EW200 Details Description
Related parts for CT9EW200
CONN RCPT 56POS .100" DUAL TIN datasheet.pdf
RES SMD 1.2 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
CARD EDGE 56POS DL .100X.200 BLK datasheet.pdf
CONN DIMM SOCKET 240POS R/A GOLD datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 12VIN 09VOUT datasheet.pdf
FUSE INLINE TIME DLAY 300V 6.25A datasheet.pdf
RELAY SSR CONTACT 48VDC 60A 32V datasheet.pdf
RELAY SSR DC OUT 20A 90-140VAC datasheet.pdf
LED MT SR VERT 1.235" 3MM 2LD datasheet.pdf
RES 6.19K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 31POS PIN datasheet.pdf