Nichicon UPB2C330MPD
UPB2C330MPD picture photo
Mfg. Part Number
UPB2C330MPD
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 33UF 20% 160V RADIAL
Datasheet Download
UPB2C330MPD.pdf
Availability of UPB2C330MPD
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
UPB2C330MPD Order Process
Ship out your order
Specifications of UPB2C330MPD
Internal Part NumberEIS-UPB2C330MPD
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesPB
PackagingBulk
Capacitance33µF
Tolerance±20%
Voltage Rating160V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current250mA
Impedance-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.846" (21.50mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UPB2C330MPD
Related LinksUPB2C, UPB2C330MPD Datasheet, Nichicon Distributor
UPB2C330MPD Details Description
Related parts for UPB2C330MPD
IC ADC 3 1/2DGT LED DVR 44-MQFP datasheet.pdf
Connector Header 74 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
RES SMD 59K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
Connector Receptacle 16 Position 0.100" (2.54mm) Tin-Lead Through Hole datasheet.pdf
DR 13 SEALING RINGS datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 3PDT 5A 120V datasheet.pdf