Crydom CTA12-1200B
CTA12-1200B picture photo
Mfg. Part Number
CTA12-1200B
Manufacturer
Product Category
Triacs
Brief Description
TRIAC 1.2KV 12A TO220AB
Datasheet Download
CTA12-1200B.pdf
Availability of CTA12-1200B
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
CTA12-1200B Order Process
Ship out your order
Specifications of CTA12-1200B
Internal Part NumberEIS-CTA12-1200B
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsDeclaration of Conformity
Standard Package250
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyTriacs
Series-
PackagingBulk
Triac TypeStandard
Voltage - Off State1200V (1.2kV)
Current - On State (It (RMS)) (Max)12A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)1.3V
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)120A, 126A
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)50mA
Current - Hold (Ih) (Max)50mA
ConfigurationSingle
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-220-3
Supplier Device PackageTO-220AB
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CTA12-1200B
Related LinksCTA12, CTA12-1200B Datasheet, Crydom Distributor
CTA12-1200B Details Description
Related parts for CTA12-1200B
DIODE GEN PURP 600V 25A DO203AA datasheet.pdf
CONN FAKRA JACK R/A 50 OHM CRIMP datasheet.pdf
RES SMD 820 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
POLYSWITCH PTC RESET 2.5A HOLD datasheet.pdf
RES SMD 1.4KOHM 0.25% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 210PS R/A .050 DIP datasheet.pdf
IC SRAM 16KBIT 25NS 64TQFP datasheet.pdf
CONN PLUG 23POS 2.54MM 24AWG TIN datasheet.pdf
THERMAL PAD L37-3F 33X24.4X0.25M datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 32KB FLASH 28SDIP datasheet.pdf
RES SMD 237 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf