Crydom CTB06-1200C
CTB06-1200C picture photo
Mfg. Part Number
CTB06-1200C
Manufacturer
Product Category
Triacs
Brief Description
TRIAC 1.2KV 6A TO220AB
Datasheet Download
CTB06-1200C.pdf
Availability of CTB06-1200C
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
CTB06-1200C Order Process
Ship out your order
Specifications of CTB06-1200C
Internal Part NumberEIS-CTB06-1200C
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsDeclaration of Conformity
Standard Package250
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyTriacs
Series-
PackagingBulk
Triac TypeStandard
Voltage - Off State1200V (1.2kV)
Current - On State (It (RMS)) (Max)6A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)1.3V
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)60A, 63A
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)25mA
Current - Hold (Ih) (Max)25mA
ConfigurationSingle
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-220-3
Supplier Device PackageTO-220AB
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CTB06-1200C
Related LinksCTB06, CTB06-1200C Datasheet, Crydom Distributor
CTB06-1200C Details Description
Related parts for CTB06-1200C
CAP CER 220PF 2KV NP0 1825 datasheet.pdf
CONN MOD JACK 8P8C R/A SHIELDED datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W datasheet.pdf
4100-5309 LOCATOR -0953/4 datasheet.pdf
DIODE ZENER 2.2V 150MW 0603 datasheet.pdf
Connector Receptacle, Bottom or Top Entry 40 Position 0.079" (2.00mm) Tin Surface Mount datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
CONN PLUG 37POS INLINE PIN datasheet.pdf
CONN RCPT 13POS BOX MNT PIN datasheet.pdf
TERMINAL BLOCK 45A YELLOW datasheet.pdf
26500 5C 5#20 S TH PLUG WC datasheet.pdf
10 MHz Bandwidth, 640 MSPS Dual Continuous Time Sigma-Delta Modulator IC datasheet.pdf