Crydom CTB06-1200SWPT
CTB06-1200SWPT picture photo
Mfg. Part Number
CTB06-1200SWPT
Brief Description
TRIAC SENS GATE 1.2KV 6A TO220AB
Datasheet Download
CTB06-1200SWPT.pdf
Availability of CTB06-1200SWPT
QUANTITY
CTB06-1200SWPT Order Process
Ship out your order
Specifications of CTB06-1200SWPT
Internal Part NumberEIS-CTB06-1200SWPT
Standard Package50
PackagingBulk
Triac TypeLogic - Sensitive Gate
Voltage - Off State1200V (1.2kV)
Current - On State (It (RMS)) (Max)6A
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)1.3V
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)60A, 63A
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)10mA
Current - Hold (Ih) (Max)15mA
ConfigurationSingle
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-220-3
Supplier Device PackageTO-220AB
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CTB06-1200SWPT
Related LinksCTB06-1, CTB06-1200SWPT Datasheet, Crydom Distributor
CTB06-1200SWPT Details Description
Related parts for CTB06-1200SWPT
CAP MICA 1000PF 5% 1KV 2220 datasheet.pdf
IC HEX INV SCHMITT TRIG 14-SOIC datasheet.pdf
RES SMD 196K OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf