Yageo CC0603MRX5R5BB225
CC0603MRX5R5BB225 picture photo
Mfg. Part Number
CC0603MRX5R5BB225
Brief Description
CAP CER 2.2UF 6.3V X5R 0603
Datasheet Download
CC0603MRX5R5BB225.pdf
Availability of CC0603MRX5R5BB225
QUANTITY
CC0603MRX5R5BB225 Order Process
Ship out your order
Specifications of CC0603MRX5R5BB225
Internal Part NumberEIS-CC0603MRX5R5BB225
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance2.2µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated6.3V
Temperature CoefficientX5R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.90mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CC0603MRX5R5BB225
Related LinksCC0603MR, CC0603MRX5R5BB225 Datasheet, Yageo Distributor
CC0603MRX5R5BB225 Details Description
Related parts for CC0603MRX5R5BB225
IC DAC DUAL V-OUT 10BIT 16-QSOP datasheet.pdf
RES SMD 17.8K OHM 0.5% 1/8W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS R/A .156 datasheet.pdf
IC OSC SILICON PROG TSOT23-6 datasheet.pdf
CAP TANT 15UF 20V 20% 2910 datasheet.pdf
CAP CER 6800PF 50V Y5V RADIAL datasheet.pdf
KK 156 HDR ASSY FRLK PEG 9POS datasheet.pdf
Connector Receptacle, Bottom Entry 38 Position 0.050" (1.27mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
MICRO FIT 3.0 V HDR /NAIL DR TIN datasheet.pdf