ITT Cannon, LLC KJB0T23W53HE
KJB0T23W53HE picture photo
Mfg. Part Number
KJB0T23W53HE
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 53POS WALL MNT PIN
Datasheet Download
KJB0T23W53HE.pdf
Availability of KJB0T23W53HE
QUANTITY
KJB0T23W53HE Order Process
Ship out your order
Specifications of KJB0T23W53HE
Internal Part NumberEIS-KJB0T23W53HE
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-38999 Series III, KJB
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions53
Shell Size - Insert23-53
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationE
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating-
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)KJB0T23W53HE
Related LinksKJB0T2, KJB0T23W53HE Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
KJB0T23W53HE Details Description
Related parts for KJB0T23W53HE
MOSFET N-CH 30V 33A DPAK datasheet.pdf
IC EEPROM 64KBIT 400KHZ 8TSSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONN RCPT CAP HSNG 18POS DL WHT datasheet.pdf
CAP FILM 0.062UF 3% 400VDC RAD datasheet.pdf
RES 137K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC REG BST ADJ 0.22A SYNC SOT23 datasheet.pdf
IC REG LDO 1.5V 1.5A SOT223 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .100" datasheet.pdf
RES SMD 150 OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP FILM 0.0015UF 5% 310VAC AXIA datasheet.pdf