Red Lion Controls CTL2002S
CTL2002S picture photo
Mfg. Part Number
CTL2002S
Manufacturer
Product Category
Current Transducers
Brief Description
SENSOR CURRENT 100A, 150A, 200A
Datasheet Download
CTL2002S.pdf
Availability of CTL2002S
QUANTITY
CTL2002S Order Process
Ship out your order
Specifications of CTL2002S
Internal Part NumberEIS-CTL2002S
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Sensors, Transducers
FamilyCurrent Transducers
SeriesCTL
PackagingBulk
For MeasuringAC
Sensor TypeTransformer w/Conditioning
Current - Sensing100A, 150A, 200A (Selectable)
Number of Channels1
OutputRatiometric, 4mA ~ 20mA
Sensitivity-
Frequency20Hz ~ 100Hz
Linearity-
Accuracy±0.5%
Voltage - Supply24V
Response Time300ms
Current - Supply (Max)40mA
Operating Temperature-20°C ~ 50°C
PolarizationBidirectional
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseModule, Single Pass Through
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CTL2002S
Related LinksCTL2, CTL2002S Datasheet, Red Lion Controls Distributor
CTL2002S Details Description
Related parts for CTL2002S
IC EEPROM 8KBIT 3MHZ 8SOIC datasheet.pdf
SIDACTOR SLIC UNI 160V 50A DO214 datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 60KB FLASH 32LQFP datasheet.pdf
SWITCH RGHT SNAP/DETECT SPDT SMD datasheet.pdf
RES 29.4K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 39POS PIN datasheet.pdf
DIODE ZENER 20V 500MW SOD80 datasheet.pdf
508 TB RIS CLA 90D SOLID datasheet.pdf
RES 30K OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
TV 10C 8#22D 2#8(QUAD) SKT REC datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE 5V 10UA datasheet.pdf