Vishay/Dale RWR80SR796DRS73
RWR80SR796DRS73 picture photo
Mfg. Part Number
RWR80SR796DRS73
Brief Description
RES 0.796 OHM 2W 0.5% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR80SR796DRS73.pdf
Availability of RWR80SR796DRS73
QUANTITY
RWR80SR796DRS73 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR80SR796DRS73
Internal Part NumberEIS-RWR80SR796DRS73
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR80S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.796
Tolerance±0.5%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±400ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.406" L (2.39mm x 10.31mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR80SR796DRS73
Related LinksRWR80SR, RWR80SR796DRS73 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR80SR796DRS73 Details Description
Related parts for RWR80SR796DRS73
TRANS PREBIAS DUAL PNP SMINI6 datasheet.pdf
CONN HEADER 55POS TYPE C VERT datasheet.pdf
IC NEG VOLTAGE PWR MGR 8SOIC datasheet.pdf
Crystal 24.5760MHz 20ppm 18pF 60 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
CONN HEADER .100" DUAL STR 42POS datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 3KV RADIAL datasheet.pdf
IC TXRX/LATCH OCTAL 3ST 20-TSSOP datasheet.pdf
RES 180K OHM 2% 1W AXIAL datasheet.pdf
RES 6.12K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 2.15K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 3A 120V datasheet.pdf
FIXED IND 27NH 130MA 3 OHM SMD datasheet.pdf