Red Lion Controls CTL2002S
CTL2002S picture photo
Mfg. Part Number
CTL2002S
Manufacturer
Product Category
Current Transducers
Brief Description
SENSOR CURRENT 100A, 150A, 200A
Datasheet Download
CTL2002S.pdf
Availability of CTL2002S
QUANTITY
CTL2002S Order Process
Ship out your order
Specifications of CTL2002S
Internal Part NumberEIS-CTL2002S
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Sensors, Transducers
FamilyCurrent Transducers
SeriesCTL
PackagingBulk
For MeasuringAC
Sensor TypeTransformer w/Conditioning
Current - Sensing100A, 150A, 200A (Selectable)
Number of Channels1
OutputRatiometric, 4mA ~ 20mA
Sensitivity-
Frequency20Hz ~ 100Hz
Linearity-
Accuracy±0.5%
Voltage - Supply24V
Response Time300ms
Current - Supply (Max)40mA
Operating Temperature-20°C ~ 50°C
PolarizationBidirectional
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseModule, Single Pass Through
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CTL2002S
Related LinksCTL2, CTL2002S Datasheet, Red Lion Controls Distributor
CTL2002S Details Description
Related parts for CTL2002S
CONN HEADER 80POS .6MM GOLD SMD datasheet.pdf
CAP CER 0.047UF 50V Z5U 0805 datasheet.pdf
FUSE BLOK CART 500V 10A DIN RAIL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 75W datasheet.pdf
FUSE GLASS 7A 32VAC/VDC 3AB 3AG datasheet.pdf
PCB CONN CARRIER 2.54MM datasheet.pdf