Eaton (formerly Cooper Bussmann) CTX10-1-52M-R
CTX10-1-52M-R picture photo
Mfg. Part Number
CTX10-1-52M-R
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 10UH 2.4A 48.1 MOHM TH
Datasheet Download
CTX10-1-52M-R.pdf
Availability of CTX10-1-52M-R
QUANTITY
CTX10-1-52M-R Order Process
Ship out your order
Specifications of CTX10-1-52M-R
Internal Part NumberEIS-CTX10-1-52M-R
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package510
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
Series-
PackagingBulk
TypeToroidal
Material - CorePowdered Iron
Inductance10µH
Tolerance±20%
Current Rating2.4A
Current - Saturation2.1A
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)48.1 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-40°C ~ 75°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.370" L x 0.370" W (9.40mm x 9.40mm)
Height - Seated (Max)0.272" (6.90mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CTX10-1-52M-R
Related LinksCTX10-, CTX10-1-52M-R Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
CTX10-1-52M-R Details Description
Related parts for CTX10-1-52M-R
CAP CER 28PF 200V NP0 1210 datasheet.pdf
RES SMD 5.62K OHM 1% 1/4W 1210 datasheet.pdf
C/A 50/125UM RIS MTRJ 20M1 datasheet.pdf
ADAPTER 144-TQFP LFXP3E datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 200W datasheet.pdf
MODULAR CBL COILED 5' OPEN END datasheet.pdf
DIODE ZENER 56V 50W TO204AD datasheet.pdf