Eaton (formerly Cooper Bussmann) CTX10-1-52M-R
CTX10-1-52M-R picture photo
Mfg. Part Number
CTX10-1-52M-R
Brief Description
FIXED IND 10UH 2.4A 48.1 MOHM TH
Datasheet Download
CTX10-1-52M-R.pdf
Availability of CTX10-1-52M-R
QUANTITY
CTX10-1-52M-R Order Process
Ship out your order
Specifications of CTX10-1-52M-R
Internal Part NumberEIS-CTX10-1-52M-R
Standard Package510
Material - CorePowdered Iron
Inductance10µH
Tolerance±20%
Current Rating2.4A
Current - Saturation2.1A
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)48.1 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-40°C ~ 75°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.370" L x 0.370" W (9.40mm x 9.40mm)
Height - Seated (Max)0.272" (6.90mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CTX10-1-52M-R
Related LinksCTX10-, CTX10-1-52M-R Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
CTX10-1-52M-R Details Description
Related parts for CTX10-1-52M-R
OSC XO 33.333MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
Connector Socket 12 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN HDR 31POS 1.27MM SMD R/A datasheet.pdf
DIODE ZENER 4.3V 500MW DO213AA datasheet.pdf