Eaton (formerly Cooper Bussmann) CTX10-7-52M-R
CTX10-7-52M-R picture photo
Mfg. Part Number
CTX10-7-52M-R
Brief Description
FIXED IND 10UH 11.4A 8 MOHM TH
Datasheet Download
CTX10-7-52M-R.pdf
Availability of CTX10-7-52M-R
QUANTITY
CTX10-7-52M-R Order Process
Ship out your order
Specifications of CTX10-7-52M-R
Internal Part NumberEIS-CTX10-7-52M-R
Standard Package36
Material - CorePowdered Iron
Inductance10µH
Tolerance±20%
Current Rating11.4A
Current - Saturation13.5A
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)8 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-40°C ~ 75°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension1.394" L x 0.854" W (35.40mm x 21.70mm)
Height - Seated (Max)1.051" (26.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CTX10-7-52M-R
Related LinksCTX10-, CTX10-7-52M-R Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
CTX10-7-52M-R Details Description
Related parts for CTX10-7-52M-R
SWITCH PUSH SPST-NO 10A 110V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 22POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
SENSOR CURRENT HALL 10MT AC/DC datasheet.pdf
IC DUAL UART W/64B FIFO 48-TQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 300W datasheet.pdf
FIXED IND 560UH 77MA 32 OHM TH datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
Connector Receptacle 28 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X20MM XCUT datasheet.pdf
CONN MOD JACK 8P8C R/A SHIELDED datasheet.pdf
TVS DIODE 6.5VWM 11.2VC DO214AB datasheet.pdf
CAP FILM 0.015UF 5% 1000VDC AXIA datasheet.pdf