Vishay Semiconductor/Diodes Division MBRB15H60CTHE3/81
MBRB15H60CTHE3/81 picture photo
Mfg. Part Number
MBRB15H60CTHE3/81
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Arrays
Brief Description
DIODE ARRAY SCHOTTKY 60V TO263AB
Datasheet Download
MBRB15H60CTHE3/81.pdf
Availability of MBRB15H60CTHE3/81
QUANTITY
MBRB15H60CTHE3/81 Order Process
Ship out your order
Specifications of MBRB15H60CTHE3/81
Internal Part NumberEIS-MBRB15H60CTHE3/81
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileFunctions & Parameters of the “Simplest” Semiconductor
Standard Package800
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Arrays
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Diode Configuration1 Pair Common Cathode
Diode TypeSchottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)60V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)7.5A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If730mV @ 7.5A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr50µA @ 60V
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MBRB15H60CTHE3/81
Related LinksMBRB15H6, MBRB15H60CTHE3/81 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
MBRB15H60CTHE3/81 Details Description
Related parts for MBRB15H60CTHE3/81
SWITCH ROCKER SPST 16A 125V datasheet.pdf
CAP TANT 68UF 4V 10% 1411 datasheet.pdf
Connector Plug USB - micro A 2.0 5 Position Free Hanging (In-Line) datasheet.pdf
CABLE CAT6 8COND 23AWG YEL 1000' datasheet.pdf
RES 137 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 280K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf