Eaton (formerly Cooper Bussmann) CTX100-1-52-R
CTX100-1-52-R picture photo
Mfg. Part Number
CTX100-1-52-R
Brief Description
FIXED IND 100UH 2.5A 106 MOHM TH
Datasheet Download
CTX100-1-52-R.pdf
Availability of CTX100-1-52-R
QUANTITY
CTX100-1-52-R Order Process
Ship out your order
Specifications of CTX100-1-52-R
Internal Part NumberEIS-CTX100-1-52-R
Standard Package180
Material - CorePowdered Iron
Inductance100µH
Tolerance±20%
Current Rating2.5A
Current - Saturation2.4A
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)106 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-40°C ~ 75°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.610" Dia x 0.488" W (15.50mm x 12.40mm)
Height - Seated (Max)-
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CTX100-1-52-R
Related LinksCTX100, CTX100-1-52-R Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
CTX100-1-52-R Details Description
Related parts for CTX100-1-52-R
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 5A 125V datasheet.pdf
CABLE LIMITER 250MCM 600V CU datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 14POS VERT 3.81MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W datasheet.pdf
IC REG LDO 1.8V 0.2A SOT223-3 datasheet.pdf
OSC PROG 0.7NS 20PPM 2.5X3.2MM datasheet.pdf
OSC MEMS 148.50MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf
CONN RCPT datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X10MM XCUT datasheet.pdf
AB 52C 52#16 SKT RECP datasheet.pdf
SOT89 SILICON PLANAR VOLTAGE REGULATOR DIODES IC datasheet.pdf
8 MHz Rail-to-Rail Operational Amplifiers IC datasheet.pdf