Eaton (formerly Cooper Bussmann) CTX150-1P-R
CTX150-1P-R picture photo
Mfg. Part Number
CTX150-1P-R
Brief Description
INDUCT ARRAY 2 COIL 150.72UH SMD
Datasheet Download
CTX150-1P-R.pdf
Availability of CTX150-1P-R
QUANTITY
CTX150-1P-R Order Process
Ship out your order
Specifications of CTX150-1P-R
Internal Part NumberEIS-CTX150-1P-R
Standard Package1,100
Number of Coils2
Inductance - Connected In Series602.87µH
Inductance - Connected In Parallel150.72µH
Tolerance±20%
Current Rating - Parallel440mA
Current Rating - Series220mA
Current Saturation - Parallel-
Current Saturation - Series-
DC Resistance (DCR) - Parallel844 mOhm Max
DC Resistance (DCR) - Series3.376 Ohm Max
ShieldingUnshielded
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.450" L x 0.450" W (11.43mm x 11.43mm)
Height0.165" (4.19mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CTX150-1P-R
Related LinksCTX15, CTX150-1P-R Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
CTX150-1P-R Details Description
Related parts for CTX150-1P-R
SIDAC MC BI 90V 400A DO-214AA datasheet.pdf
RES SMD 32.4KOHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
SENSOR 75PSIS M20 4-20MA datasheet.pdf
DISPLAY 0.3" SGL 565NM GRN SMD datasheet.pdf
CAP TANT 15UF 35V 10% 2917 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 50W datasheet.pdf
RES 6.98 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
FILTER SAW 315.00MHZ SMD datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 28VIN 5.8VOUT 50W datasheet.pdf