Eaton (formerly Cooper Bussmann) S500-400-R
S500-400-R picture photo
Mfg. Part Number
S500-400-R
Manufacturer
Product Category
Fuses
Brief Description
FUSE GLASS 400MA 250VAC 5X20MM
Datasheet Download
S500-400-R.pdf
Availability of S500-400-R
QUANTITY
S500-400-R Order Process
Ship out your order
Specifications of S500-400-R
Internal Part NumberEIS-S500-400-R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5
Category Circuit Protection
FamilyFuses
SeriesS500
PackagingBulk
Fuse TypeCartridge, Glass
Current Rating400mA
Voltage Rating - AC250V
Voltage Rating - DC-
Response TimeFast
Package / Case5mm x 20mm
Mounting TypeHolder
Breaking Capacity @ Rated Voltage35A
Melting I²t0.18
ApprovalsBSI, CCC, CSA, cULus, IMQ, SEMKO, VDE
Operating Temperature-
Color-
Size / Dimension0.205" Dia x 0.787" L (5.20mm x 20.00mm)
DC Cold Resistance2 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)S500-400-R
Related LinksS500-, S500-400-R Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
S500-400-R Details Description
Related parts for S500-400-R
SSD 4GB SCSI datasheet.pdf
SENSOR 100PSI 7/16-20UNF .5-4.5V datasheet.pdf
LED GREEN/YLW CLEAR 4SMD datasheet.pdf
RES 102 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
IC CPLD 64MC 10NS 44TQFP datasheet.pdf
CONTACT SKT CRIMP 0.7MM datasheet.pdf