Eaton (formerly Cooper Bussmann) CTX20-1-52LP-R
CTX20-1-52LP-R picture photo
Mfg. Part Number
CTX20-1-52LP-R
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 20UH 1.8A 82.9 MOHM TH
Datasheet Download
CTX20-1-52LP-R.pdf
Availability of CTX20-1-52LP-R
QUANTITY
CTX20-1-52LP-R Order Process
Ship out your order
Specifications of CTX20-1-52LP-R
Internal Part NumberEIS-CTX20-1-52LP-R
Standard Package560
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
Series-
PackagingBulk
TypeToroidal
Material - CorePowdered Iron
Inductance20µH
Tolerance±20%
Current Rating1.8A
Current - Saturation2.2A
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)82.9 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-40°C ~ 75°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.358" Dia (9.10mm)
Height - Seated (Max)0.264" (6.70mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CTX20-1-52LP-R
Related LinksCTX20-1, CTX20-1-52LP-R Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
CTX20-1-52LP-R Details Description
Related parts for CTX20-1-52LP-R
JUMPER-H1504TR/A3048W/H1504TR 5" datasheet.pdf
CONN RCPT HOUSING 14POS 4.2MM datasheet.pdf
FUSE BRD MNT 3.15A 250VAC RADIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 15POS W/SKT WALL datasheet.pdf
FIXED IND 100UH 8.3A 41 MOHM TH datasheet.pdf
CONN DIN C/2 MALE 48CKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 150W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT STRGHT 41POS SKT datasheet.pdf
SCR FAST SW 400A 1000V TO-200AB datasheet.pdf
CABLE PLUG 8POLE datasheet.pdf
CAP ALUM 3300UF 20% 63V FLATPACK datasheet.pdf
CAP ALUM 33UF 20% 63V RADIAL datasheet.pdf