Eaton (formerly Cooper Bussmann) CTX20-16-52LP-R
CTX20-16-52LP-R picture photo
Mfg. Part Number
CTX20-16-52LP-R
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 20UH 31.5A 3.4 MOHM TH
Datasheet Download
CTX20-16-52LP-R.pdf
Availability of CTX20-16-52LP-R
QUANTITY
CTX20-16-52LP-R Order Process
Ship out your order
Specifications of CTX20-16-52LP-R
Internal Part NumberEIS-CTX20-16-52LP-R
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package16
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
Series-
PackagingBulk
TypeToroidal
Material - CorePowdered Iron
Inductance20µH
Tolerance±20%
Current Rating31.5A
Current - Saturation29.5A
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)3.4 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-40°C ~ 75°C
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension2.323" Dia (59.00mm)
Height - Seated (Max)1.102" (28.00mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CTX20-16-52LP-R
Related LinksCTX20-1, CTX20-16-52LP-R Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
CTX20-16-52LP-R Details Description
Related parts for CTX20-16-52LP-R
IC MPU MPC8XX 50MHZ 357BGA datasheet.pdf
RES SMD 910K OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .156 EYELET datasheet.pdf
IC CLK DVR SPRD SPECTRUM 16TSSOP datasheet.pdf
Connector Receptacle 8 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
RES 80.6 OHM 1/2W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES 5.62K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 32POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SP3T 5A 120V datasheet.pdf